Forum

admin

TYT Matematik-Nasıl Çalışmalıyım ?  

   RSS

0

Merhaba. Her alandan sınava girecek öğrencilerimizin mutlaka bir şeyler yapması gereken bir derse nasıl çalışılacağından bahsedeceğiz. Matematik! Gelin TYT matematik nasıl çalışılırmatematik nasıl geliştirilirpüf noktaları nelerdir beraber inceleyelim.

TYT Matematiği fullemek her öğrencinin hayalidir ve çoğu öğrenciden haklı bir isyan duyarsınız: TYT Matematik Yapamıyorum.

Matematik Temelim Yok, Ne Yapacağım?

Şimdi burada biraz da "temel"den kastın ne olduğu önemli. Kişiye göre değişebiliyor çünkü bu kavram.  Matematik'i yapamıyorum diyen öğrenciler çarpım tablosuna hâkim olmayan öğrenciler oluyor genelde. Bu yapamama hali biraz da Matematik ile başarının hep bir arada anılmasından, biri yoksa diğeri de olmaz algısından kaynaklanıyor. Bazı velilerin uzun yıllar süren yanlış tutumları öğrencilerde bu dersi korkulu hale getiriyor. "Bizim oğlan biraz zayıf, Matematik yapamıyor", "Hepsi iyi de Matematik 3 gelmiş" "Matematik'te hiçbir şey yapamıyorsun senin zekânda problem var" gibi travmatik cümleleri duymak için çocukluğunuza inmeye gerek duymuyorsanız demek istediğimi anlarsınız. Hâlbuki her iş/süreç/derste olduğu gibi bu derse çalışmakta da esas olan emek ve azimdir. Eskiler ne derler bilirsiniz: "Zahmetsiz rahmet olmaz". 2'den 5'i çıkaramayan bir öğrenci olabilirsiniz. Önemli olan her gün düzenli, planlı bir şekilde çalışmak ve gelişimi görebilmektir. Bunun için çeşitli kaynaklar var. Burada esas olan sizsiniz. Aşağı yukarı birbirine yakın kaynaklar bunlar ve zaten aynı amaçla da yazılıyorlar. Siz günbegün, istikrarlı bir şekilde çalışırsanız matematik nasıl çalışılır sorusunu sormayı unutacaksınız.

Temel bir kaynağı bitirmek demek kibriti kutudan çıkarmak gibidir. Sizin o kibriti yakmanız için kibrit çöpünü kutuya sürtmeniz gerekir. İşte bu kıvılcım çıkartmayı da daha orta seviye bir kaynak çözmek olarak algılayabilirsiniz. Tabi ki bu kaynak çözülürken soru bankasına geçilmeli ve her konudan en az (bakın minimum diyorum) en az 80 - 100 soru çözülmelidir. Bu sayılar kişilerin hedeflerine göre değişmektedir. Matematik nasıl çalışılırTYT matematik nasıl başlanır sorusunun cevabını bu şekilde verebilirim.

TYT Matematik Soruları Nasıl Çözülür?

Şimdi diyelim temel bir kaynaktan konuları öğrendik ki bu yüzeysel olur. Sonra orta seviye bir konu anlatımlıdan da daha hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Lakin şu bir gerçek ki konu anlatımlı kitaplarda yeterli sayıda ve zorlukta soru bulmak pek mümkün değil. Bu yüzden devreye soru bankaları girecek. Burada da iyi bir tercih yapmak gerekiyor. Temel düzeyde konuyu öğrenmişken tutup da zor düzeyde bir soru bankası olmak moralinizi fena halde bozabilir. Üzerine koyarak ilerlemeniz gerekiyor. İnsanoğlu hep böyle değil midir? Bebekler önce emekler, sürünür, sonra yavaş yavaş adım atar, en son koşar. Doğduğu gibi oradan oraya koşan bir bebek görülmemiştir. Bu örneğe atfen, sizler de zorluk seviyenizi kademe kademe artırmalısınız.

TYT Matematik dersinde konuyu çalışırken yanınızda bir formül defteri olsun. Örneğin, 11 ile bölünebilme kuralını anlattı kitap. Siz de defterinize yazın. Konu bitti, çözümlü sorular karşınıza çıktı. Mutlaka elinizle altını kapatın. Defterden formüle bakarak soruyu çözmeye çalışın. Bir süre sonra gözünüz deftere gitmeden formülü beyninize nakış gibi işlediğinizi fark edeceksiniz. Çözümlü sorunun çözümünü görürseniz matematik çalışmanın "püf" noktaları kaçmış olur.


Zamanın birinde bir çocuk bir cam ustasının yanına girer, uzun yıllar çalışır onunla beraber ve onu izleyerek cam şişeler, biblolar yaparlar. Sonra çocuk ben de usta oldum kendi dükkânımı açacağım der. Ama ustası "Evladım sen daha bu işin püf noktasını bilmiyorsun" der. Çocuk "Senden gördüm ya ne püf noktası olacak yaparım ben de" diye cevap verir. Sonra çocuk dükkânını açar ama yaptığı eserler 3 - 5 gün sonra çatlar. Bunun nedenini sormak için ustasının yanına geldiğinde ustası ona şöyle cevap verir:
"Bu işi yaparken en son güneşe tutup kabarcık var mı diye bakarsın. Eğer varsa "püf" diye üflersin. Böylelikle kabarcık yok olur ve çatlama olmaz.


Anlatılan hikâyedeki gibi çözümlü soruları kapatarak çözmeye çalışmanız ve hiçbir şey yapamayacak hale gelene kadar uğraşmanız gerekmektedir. Sonrasında ise çözümü çok detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Bazen bakıyoruz öğrenci 3 soru getiriyor, sorular birbirinin kopyası sadece sayılar farklı! Ve aynı kişi bu sorulara benzeyen çözümlü sorular da çözdü. Diyoruz ki bu çözümlü soruları bir incele, bak bakalım nasıl çözülüyor. Tekrar bakıyor, iyice öğreniyor ve dönüp bana yolladığı 3 soruyu da tıkır tıkır çözüyor. İşte matematik soruları nasıl çözülür sorusunun cevabı!

Soru çözmeyi vücut geliştirmeye benzetiyorum. Başka biri siz halteri kaldırırken size devamlı yardım etse asla onun kadar kas yapamazsınız. İlla ki sizin o ağırlığı kendiniz kaldırmanız gerekiyor ki gelişebilesiniz. Aynı şekilde çözemediğiniz soruları da hemen gidip birine çözdürmeyin. Gerekirse 3 gün uğraşın bir soru için. Konu anlatım kısmına bakın, benzer soruları araştırın. Ama siz çözmeye çalışın. En sonunda çözemezseniz tabi ki bir bilene danışın. Matematik nasıl çalışılır sorusunun verimli bir cevabını bilen bir uzman sizi çok daha ilerilere götürecektir emin olun.

Bahsettiğimiz son raddeye gelinip de soru hiç çözülemediğinde, bir şekilde çözümünü öğrenmek zorundasınız. Evet, sizin yerine birinin halteri kaldırması sizi geliştirmez demiştik. Ama halterin nasıl kaldırıldığını da bir ustasından öğrenmezsek sakatlanabiliriz veya boşu boşuna yanlış kasları zorlar yani verimi düşürürüz.

Bakın yapamadığınızın üstüne gitmelisiniz. Bazı öğrenciler alır eline kitabı, yapabildiği konuları çözer durur. Rasyonel Sayılar, Bölme – Bölünebilme takılır öyle. Ondan sonra da netlerim artmıyor isyanını duyarsınız. Önemli olan yapamadığınız, zayıf olduğunuz TYT Matematik konuları üzerine odaklanmaktır. 

TYT Matematik Konuları Nelerdir?

Bu yıl müfredatlar ile oynamalar yaptılar biliyorsunuz ki. Birçok sitede birçok bilgi dolaşıyor. TYT Matematik konuları için genelde birbirine yakın bir müfredat var görmüşsünüzdür. Müfredattan (Bazıları YKS’den çıktı) çıkan konuları sizin için hemen yazayım:

Daha Önceki TYT Matematik Konularından Olup Yeni Müfredatta Olmayan Konular

 • Taban aritmetiği konusu,
 • İşlem konusu,
 • Bağıntının özellikleri,
 • Karmaşık sayılar konusunun kutupsal gösterimi kısmı,
 • Matris determinant,
 • Toplam çarpım,
 • Ters trigonometri fonksiyonlarının türevi ve integrali,
 • İntegralde hacim hesabı
 • Limitte 0/0 ve sonsuz/sonsuz dışındaki belirsizlik türleri
 • Ters dönüşüm formülleri
 • L Hospital
 • *** Konu başlıkları için yinede MEB veya ÖSYM sayfalarını ziyaret edin bazen güncellemele yapılıyor ve biz yazımızı değiştirmemiş olabiliyoruz.

Müfredata eklenen konular ise şöyle:

 • Öklid algoritması
 • Bilinçli tüketim aritmetiği

Güncellenmiş hali ile TYT matematik konuları;

Bilgi kirliliğine çok da takılmayın. 40 sorunun 10’u Problemler konusundan yıllardır. Problemler için de Temel Kavramlar, Sayılar, Rasyonel Sayılar, Denklem Çözme gibi konulara hâkim olmanız gerekiyor. Zaten bu konuları hallettiğinizde Permütasyon, Fonksiyonlar, Kümeler gibi kendine has konular kalacak ve TYT Matematik konularının yarısından çoğu bitmiş olacaktır. Bu yazımda TYT Matematik Nasıl Çalışılır, TYT Matematik Konuları NelerdirTYT Matematik Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık.

Share:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol