Çalışma Programları Genel REHBERLİK

Matematik Dersine Nasıl Çalışmalıyım ?

Matematik çoğu öğrenci için okul yaşamının kabus dersleri arasında yer alır. Aslında eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri için büyük önem taşıyan bu ders, çoğu sınavda sözel öğrencileri arasındaki farkı da ortaya koymaktadır. Bu nedenle öğrencilerin matematikten sıkılmak ve kaçmak yerine matematiği daha zevkli hale getirerek net oranlarını artırmayı hedeflemesi gerekir. Peki matematik nasıl çalışılır? Matematikte net artırmak için nelere dikkat edilmelidir diyorsanız sizlere birkaç önerimiz var.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki başarıya ulaşmak istiyorsanız matematiğe karşı ön yargılarınızı geride bırakın. Geçmiş dönemlerde matematikten başarısız olmuş  olabilirsiniz, hatta matematik temeliniz hiç olmayabilir. Ancak şimdi matematikle kaynaşmak için önünüzde bir engel yok. İşe sıfırdan başlamanız gerekiyorsa bile kendinize hedef koymanın tam vakti. Söz konusu matematikse ezberden uzaklaşarak işe başlamanız atacağınız ilk adım olmalıdır. Konuyu öncelikle gözden geçirin, formülleri not alarak bol soru çözün ve takıldığınız yerlerde tekrardan aldığınız kısa notlardan faydalanın. Özellikle YKS matematik nasıl çalışılır diyenlerin TYT matematikle işe başlamasında da fayda var.

Temeli Olmak ya da Olmamak
Söz konusu matematikte sıkça duyduğumuz sözlerden biridir ”Temelim yok, yapamıyorum”. Oysa ki bir öğrenci dört işlemi biliyorsa, kendinde matematiksel işlemler yapacak azmi görüyorsa matematik temeline sahiptir aslında. Matematikte hata yapmak temelinin olmadığı anlamına gelmez. Öğrencinin yılmadan çözmesi, azimle başarması hedeflemesi şarttır. Eğer toplama, çıkarma, çarpma ve bölme biliyorsa bu o öğrencinin matematik için yeterli temele sahip olduğunu gösterir. Gerekli olansa konularla bu temeli geliştirmektir.

Yeterli Zaman Ayırmak
Temeliniz olsun, olmasın matematikte başarıyı yakalamak istiyorsanız yeterli zaman ayırmalısınız. Peki kaç saat ayırmalıyım? İşte  bu sorunun cevabı tamamen öğrenciye bağlıdır. Ne kadar emek ve zaman harcarsanız başarınız da o kadar artacaktır. Sıkılmadan ve yılmadan matematikle uğraşmak sizi hedefe götürecek en önemli adımdır.

Kolaydan Başlayın
Konuyu bilmeden test çözmek mi mantıklıdır, yoksa test çözerek konu öğrenmek mi? Konuyu bilmeden test çözmeye kalkışmak tarifini bilmediğiniz bir yola gitmek gibidir. Yanlış yola saptığınızda yorulur, belki de yolun başına geri dönersiniz. Bu nedenle önce konu çalışmak, formülleri not alarak ezberlemek ve sonrasında test çözerek pekiştirmek matematik temelinizi sağlamlaştıracaktır.

Zihninizde Bitirin
TYT matematik dersi çalışırken aynı zamanda YKS konularına da temel hazırlamış olacaksınız. Bu nedenle TYT kolay ama YKS konularında zorlanırım demeyin. Attığınız her adımın, çözdüğünüz her sorunun bir sonraki aşamalarda işinizi kolaylaştıracağını zihninizde yerleştirin.

PRATİK İÇİN GEREKLİ KONU BAZLI TESTLERİ SİTEMİZDE BULABİLİRSİNİZ  TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

DGS İle İlgili Herşey

admin

Reklamcılık Yerleştirme İstatistikleri 2019

admin

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

admin

Yorum Yap