Eşit Ağırlık Grup Meslekler Genel MESLEK REHBERİ

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Denizcilik alanında finansalar işlemleri yapan, taşımacılık ve gemi planlarını yöneten ve çalıştığı şirketin kar planlamasını yapan kişiler yetiştiren bir programdır. Bu programda amaç denizcilik alanında verilen hizmetlerden en iyi verimin alınabilmesi için planlamalar yapan bireylere duyulan ihtiyacın giderilmesi için gerekli eğitimi almış ve finansal konularda uzmanlaşmış kişiler yetiştirmektir.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Deniz İşletmeleri Yönetimi bölümü kapsamında; İşletme, İktisat, Hukuk, Matematik, Pazarlama, Organizasyon, Personel Yönetimi, Muhasebe, Bilgisayar, Finansman gibi temel nitelikteki dersler yanında aşağıda belirtilen meslek dersleri okutulmaktadır. – Deniz Ticaret İşletmelerinin Yapıları, – Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri, – Deniz Sigorta ve Uygulaması, – Deniz Ticareti ve Politikası, – Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi, – Acente ve Broker İşletmeciliği, – Temel Gemicilik Bilgileri, – Denizcilik Haberleşme Sistemleri, – Gemi Yapımı ve Yükleme, – Tedarik Yöntemi, – Uluslararası Denizcilik Kurumları, – İşletmelerde Yazışma, Sözleşme ve Müzakere Teknikleri. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

GEREKEN NİTELİKLER

Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi olmak isteyenlerin; – Normalin üzerinde bir genel yeteneğe, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne sahip, – Bir işi planlayabilen ve bunu uygulayabilen, – Başkalarını etkileyebilen ve yönlendirebilen, – Yaratıcı, – Sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan, – Sorumluluk duygusuna sahip, – İleri görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek bu alanda başarıyı artırıcı bir faktör olabilir.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” lisans diploması ve “Denizcilik İşletmecisi” unvanı verilir.

Program mezunları Denizcilik, Ulaştırma, Lojistik ve Dış Ticaret ile ilgili hem özel hem de kamu sektörünün ilgili kuruluşlarında istihdam edilmektedirler. Özel sektörde; gemi sahipleri/işletmeleri, gemi yönetim işletmeleri, taşıma işleri aracıları (gemi acenteleri, gemi brokerleri, ulaştırma yüklenicileri), gemi kumanya ve tedarik işletmeleri, deniz sigorta işletmeleri, limanlar ve terminaller, yat ve marina işletmeleri, tersaneler, bankalar, dış ticaret işletmeleri, lojistik işletmeleri gibi kurumlarda orta ve üst düzey yönetici olarak; kamu sektöründe ise Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile ilgili diğer bakanlık ve devlet kurumlarında idari pozisyonlarda istihdam edilmektedirler.

ZORUNLU STAJ VAR MI ?

4 yıllık öğrenim süresince toplam 12 haftalık üç staj yapma zorunluluğu vardır. Stajlar işletme, tersane ve gemi stajlarıdır. Gemilerde staj olanağı kısıtlı olduğundan, staj için gemi bulunmaması halinde gemi stajı yerine ikinci işletme stajı yapılabilmektedir.

ÇİFT ANADAL / YANDAL

Öğrenciler istedikleri alanlarda yandal başvurusu yapabilmekte, yandal programlarının kontenjanları ilgili programın açılmasına karar veren Fakülte Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Benzer Haberler

YKS Öncesi-Bu Hatalara Prim Tanımayın

admin

Hemşirelik Fakültesi Tanıtımı

admin

LGS 2019 Yüzdelik Dilimlerdeki Öğrenci Sayıları (İl Bazında)

admin

Yorum Yap