Genel MESLEK REHBERİ Sayısal Grup Meslekler

Enerji Sistemleri Mühendisliği

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde üretilmesinden, tüketiciye sunulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini planlayan, projelendiren, uygulayan ve bu konularda strateji geliştiren bir disiplinidir. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde yetişen Mühendisler, bir sistemin tasarımı, gerekli hesaplarının yapılması, uygun sistemlerin kurulması ve bunun imalatının bakım ve yenilenmesi konusunda; enerji teknolojilerinin temel prensiplerini, öğrenme ve öğretme tekniklerinin dikkate alınarak, enerji sistemleri tasarımı ve üretimini yaparlar.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, öncü nitelikte, ileri düzeyde bilimsel araştırma yeteneği kazanmış, bilişim teknolojilerini etkin kullanan, yaşam tarzı olarak toplam kaliteyi benimsemiş, uluslararası ilgili kuruluşlarda görev alabilecek nitelikte, geniş vizyona sahip, üst düzey akademik formasyonla donatılmış lider Enerji Sistemleri Mühendislerini yetiştirmeyi amaçlamıştır.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Enerji sistemleri mühendisliği müfredatında birçok disiplinde çok sayıda ders bulunur. Bunlar temel mühendislik derslerinin yanı sıra (matematik, fizik, kimya, termodinamik, akışkanlar mekaniği, mukavemet, makine elemanları, teknik resim, 3D modelleme, temel imalat, programlama) soğutma sistemleri, mekanik tesisat (binalarda doğal gaz, kalorifer ve sıhhi tesisat), yanma ve yakma teknolojileri, yenilenebilir enerji uygulamaları (güneş, rüzgar, jeotermal, biyogaz, hidroelektrik, hidrojen enerjisi…), nükleer enerji teknolojileri, yalıtım sistemleri, enerji iletim dağıtım ve dönüşümü (elektrik makineleri, güç elektroniği, elektromekanik enerji dönüşümü) gibi alanlarla alakalı birçok ders bulunur. Müfredat ayrıntılarına ise her üniversitenin bölüm sayfalarında müfredat bilgileri mevcuttur. Bu alanlar ve dersler genelde öğrenim göreceğiniz üniversitenin akademik kadrosuna göre şekillenir.

Örneğin, bir üniversitenin akademik kadrosu yenilenebilir enerji kaynakları üzerine uzmanlaşmışsa müfredat ve ders işlenme şekli de o branşa göre şekillenir. Bu yüzden tercih yapmadan önce üniversitelerdeki enerji sistemleri mühendisliği bölümü akademik kadrolarını da araştırmanızı tavsiye ederim. İlginizi çeken disiplinlerde uzmanlaşmış bir akademik kadroyla hem dersleri çok verimli bir şekilde alırsınız hem de araştırma-geliştirme yönünüz de bir o kadar artar.

GEREKEN NİTELİKLER

Matematik, fen bilimleri ve enerji sistemleri ile ilgili mühendislik konularını öğrenmeye yatkın olmalı, araştırma yapmalı, teknolojik gelişmeleri takip etmeli.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Enerji Sistemleri Mühendisi

Enerji üretimi, dönüşümü ve AR-GE’si olan tüm kurum ve kuruluşlarda bu bölümün istihdamı mevcuttur. Bu kurumlar aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Özel sektörde enerji sistemleri ve teknolojileri ile ilgili tüm alanlar
 • Mekanik-Tesisatçılık (Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Sıhhi Tesisat)
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)
 • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM)
 • Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA)
 • Bor Enstitüsü
 • Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE)
 • Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)
 • Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ)
 • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ)
 • Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)
 • Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO)
 • Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)
 • Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ)
 • Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK)
 • TEMSAN
 • BM Hidrojen Enstitüsü
 • Taş Kömürü İşletmeleri
 • TCDD
 • MEB’da Teknik Öğretmen

Piyasada bulunan çoğu sanayi kuruluşlarının enerji üretimiyle alakalı birimleri olduğu için iş alanı çok geniş bir bölümdür.

ZORUNLU STAJ VAR MI ?

Zorunlu stajı var. 2. sınıfta 20 gün ve 3.sınıfta 20 gün olmak üzere toplam 40 gün.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Bölümün Erasmus kapsamında toplam 8 üniversite ile anlaşması vardır.29 farklı ülkede 75’ten fazla üyesi olan Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’ nın Türkiye’deki tek üyesiyiz. Tüm bölüm öğrencileri bu ağdaki üniversitelere gidebiliyor. Farabi ve Mevlana programları yok.

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

DGS Kılavuzu’na göre Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi, Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi, Doğalgaz ve Isıtma, Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi, Elektrik/ Elektrik İşleri Öğretmenliği, Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Elektrik Teknolojisi, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Enerji, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, Haberleşme, Haberleşme Teknolojisi, Hava Savunma, Hidroelektrik Santralları, İklimlendirme-Soğutma, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Soğutma ve Havalandırma, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Makine, Resim ve Konstrüksiyon /Makine-Resim-Konstrüksyon, Motor, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Otomotiv, Otomotiv Tasarım ve İmalat, Otomotiv Teknolojisi, Otomotiv Endüstrisi, Sıhhi Tesisat, Sıhhi Tesisat ve Doğalgaz, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, Uçak Teknolojisi, Yapı Donatım Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programları mezunları Enerji Sistemleri Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilir.

Benzer Haberler

Bu Videoyu İzleyin İzlettirin

admin

LGS 2019 Yüzdelik Dilimlerdeki Öğrenci Sayıları (İl Bazında)

admin

Kontenjan Değişimlerinin Sözel Bölümlere Etkisi

admin

Yorum Yap