Eşit Ağırlık Grup Meslekler Genel MESLEK REHBERİ

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Eğitim-öğretim kurumları rehberlik servisleri başta olmak üzere rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ihtiyaç duyulan çeşitli alanlarda bu hizmetleri sunabilecek, kuramsal ve uygulamalı bilgi ve beceriler ile donanmış uzman personel yetiştirmektir.
Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinde temel amaç; kendisiyle ve çevresiyle barışık, kendi kararlarını alan ve sorumluluğunu üstlenen, mutlu, uyumlu ,üretken kısaca kendini gerçekleştirmiş bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle programda ruh sağlığını korumaya ve sağlıklı kişiler arası ilişkiler kurmaya yönelik dersler önemli bir yer tutmaktadır. Buna ek olarak programın, bireysel gelişimi ve sosyal gelişimi ele alan değişik konularda psikolojik ölçme araçlarını kullanarak araştırma yapabilecek yeterlikte bireyler yetiştirme amacı da vardır. 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Rehberlik ve psikolojik danışma programlarında eğitime giriş, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, eğitim tarihi, istatistik ve araştırma gibi temel dersler yanında, öğrenme psikolojisi, çocukluk, gençlik psikolojisi, sosyal psikoloji, ölçme ve değerlendirme, psikometri, ruh sağlığı, rehberlik, psikolojik danışma mesleki rehberlik, özel eğitim programları, uyumsuz çocukların eğitimi, zihin özürlü çocukların eğitimi gibi alan dersleri okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır. 

GEREKEN NİTELİKLER

Rehberlik ve psikolojik danışma programına girmek isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere, özellikle psikolojiye ilgili ve bu alanda yetişmiş, hoşgörü sahibi, sabırlı, insanlara içten sevgi ve saygı duyan, dinlemesini bilen, kendinden hoşnut, başkalarını oldukları gibi kabul edebilen bir kimse olmalıdır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanan bir kimse için rehberlik, doyum sağlayıcı bir çalışma alanı olabilir. 

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans diploması

Mezunlar çoğunlukla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların yanı sıra özel eğitim kurumları ve rehberlik ve araştırma merkezlerinde rehber-danışman, özel sektörde insan kaynakları uzmanı, sağlık merkezlerinde psikolojik danışman ve farklı sektörlerde eğitim uzmanı olarak görev yapmaktadırlar. Sivil toplum kuruluşlarında bilinçlendirme çalışmalarında, devlet sektöründe veya eğitim politikaları geliştiren farklı kuruluşlarda görev yapan mezunların yanı sıra yurtiçi veya yurtdışında ileri eğitime devam ederek akademik kariyer yapanlar da bulunmaktadır.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

ÇİFT ANADAL/YANDAL

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde çift anadal programı var. 

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci almıyor.

Benzer Haberler

Deneme Sınavlarını Nasıl Analiz Etmeliyim ?

admin

Diş Hekimliği Fakültesi Tanıtımı

admin

ÜNİVERSİTE-BÖLÜM İNCELEMESİ 2019

admin

Yorum Yap