Eşit Ağırlık Grup Meslekler Genel MESLEK REHBERİ

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Bölümün akademik programı 4 alt dalı kapsamaktadır: Uluslararası İlişkiler, Siyaset Kuramı, Karşılaştırmalı Siyaset ve Türkiye Siyaseti. Bölüm öğrencilere entelektüel derinlik kazandırmanın yanı sıra soru sormayı ve eleştirel düşünmeyi, alternatif bakış açılarına açık olmayı ve ekip halinde çalışmayı benimsetmektir. Disiplinlerararası bilgi birikiminin de ön planda tutulduğu, dengeli ve çok boyutlu eğitim felsefesi doğrultusunda, siyaset bilimine giriş niteliğindeki derslerin yanı sıra, öğrencilerin Avrupa Birliği, uluslararası ilişkiler kuramları, göç ve vatandaşlık, dış politika, politik ekonomi, demokratikleşme, insan hakları, eşitlik ve sosyal adalet, toplumsal cinsiyet ve kimlik politikaları gibi konularda kapsamlı araştırma yapabilecekleri dersler de eğitim programında yer almaktadır.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Uluslararası İlişkiler Teorileri, Türk Dış Politikası, Uluslararası Politika, Ulus-Devlet ve Küreselleşme, Güvenlik Çalışmaları, Diplomasi Tarihi, Uluslararası Hukuk, Uluslararası Örgütler, Avrupa Birliği ve Dış Politika Analizi gibi disiplinin önemli derslerinin yanı sıra, Karşılaştırmalı Siyaset, Türk Siyasetine Giriş, Sosyoloji, Anayasa Hukuku, Mikro İktisat, Makro İktisat, Mesleki Yabancı Dil gibi farklı dersler yer almaktadır

GEREKEN NİTELİKLER

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programında okumak isteyenlerin; okumayı ve araştırmayı seven, siyasal ve toplumsal konulara ilgi duyan, insan ilişkilerinde başarılı, en az bir dil öğrenmeye istekli, temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olmaları gerekir.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans diploması.

Mezunlar yurtiçinde ve yurtdışında Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği’nin çeşitli kuruluşlarının yanı sıra Dışişleri Bakanlığı, üniversiteler, yazılı ve görsel medyada ile çeşitli özel şirketlerde kariyer fırsatları bulmaktadırlar.

ZORUNLU STAJ VAR MI ?

Hayır.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler.

ÇİFT ANADAL/YANDAL

Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, İşletme ve Ekonomi bölümleri ile çift anadal programı. Yandal olanakları da vardır.

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alıyor.

Benzer Haberler

Hukuk Fakültesi Tanıtımı

admin

TYT KİMYA NASIL HAZIRLANMALI ?

admin

Paragraf Sorularını Nasıl Çözmeliyim ?

admin

Yorum Yap