Genel MESLEK REHBERİ Sayısal Grup Meslekler

Kimya Mühendisliği

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Bölümde kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması, kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı, kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçlerin değerlendirilmesi, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Tekstil, plastik, ilaç, deterjan, boya vs. Fabrikalarında işletme, plen-proje ve kontrol ünitelerinde çalışılabilir. Mezunlar, kimya mühendisliğinin çok geniş uygulama alanlarını kapsayan fabrika ve işletmelerin, işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışmaktadırlar.Ancak kimya mühendisliği alanında işsizlik, diğer mühendislik alanlarında olduğundan daha fazladır. Bunun nedeni yetiştirilen kimya mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla oluşu ve ülkemizde kimya endüstrisinin, dışarıdan aktarılan ve genellikle ileri bir düzeyi yansıtan bir endüstri oluşudur.

Kimya mühendisliği programı, kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması; kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı; yapımının amaca uygunluk açısından denetlenmesi; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda kuramsal ve uygulamalı eğitim vermekte ve araştırma yapmaktadır. Kimya mühendisliği bölümleri modern kimya mühendisliğinin temellerini öğretmenin yanı sıra endüstri ve örgütleme problemlerine ilişkin gerek teknik gerekse teknik olmayan bilgilerin eğitimini de üstlenmiştir.

 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Kimya mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Birinci ve ikinci sınıfta verilen temel mühendislik bilgilerinden sonra, öncelikle öğrenciye kimya mühendisliği bilimi öğretilmektedir. Daha sonra bu temel bilgilere dayanarak endüstriyel işlemlerde kullanılan araçların tasarımı incelenir ve tasarım bilgilerinin işlem kontrolü ve ekonomi bilgileri ile sentezi yapılarak endüstriyel tesisler projelendirilir. Kimya mühendisliği bölümlerinde ayrıca öğrencilere kimya sanayini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla kimya sanayi kuruluşlarında işletme stajı yaptırılmaktadır.

Yani belli başlı olarak Matematik, Genel Kimya, Kimya Laboratuvarı, Mekanik ve Termodinamiğe Girş, Matris Kuramı, Fizik, Diferansiyal Denklemler, Malzeme Bilimi, Fizokimyasal Sistemler, Biyosisteme Giriş, Kütle ve Enerji Denklemleri, Kimya Mühendisliğinde Termodinamik Isı Aktarımı, İstatistik, Kimyasal ve Biyokimyasal Süreçler.  gibi dersler alınmaktadır.

GEREKEN NİTELİKLER

Kimya mühendisliği alanında çalışmak isteyen bir kimsenin, normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi konularına ilgili, bilimsel merakı olan, sabırlı ve insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen bir kimse olması gerekir.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Kimya mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar “Kimya Mühendisi” ünvanı almaktadırlar. Kimya mühendisi çalıştığı kurumda mühendislik faaliyetlerinin her çeşidi ile ilgilidir. Kimyasal üretim yapacak fabrika ve araçları planlar, desenini hazırlar, kurar (kurucu mühendislik), bol ve ucuz üretim elde etmek için uygun yöntemler seçer, üretimi denetler (üretici mühendislik), kimyasal maddeler ve üretimler üzerinde araştırmalar yapar (araştırıcı mühendislik). Yapma kauçuk, plastik, antibiyotikler, deterjan vb. kimya mühendislerinin uğraştığı ürünlerdir.

Mezunların çalışmakta olduğu alanlar arasında ilaç, gıda, plastik, petrol ve petrokimya, enerji, cam, boya, maden, seramik, nitelikli kimyasallar, hızlı tüketim sektörleri ile süreç/tesis tasarımı ve kurulumu yer almaktadır.

ZORUNLU STAJI VAR MI ?

60 gün staj zorunluluğu vardır.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler. 

ÇİFT ANADAL/YANDAL

Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimya, Matematik ve Fizik bölümleri ile çift anadal programları sunulmaktadır. Yandal olanakları da vardır.

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

DGS Kılavuzu’na göre Boya Teknolojisi, Boya ve İzolasyon Uygulama Teknikleri, Çevre Temizlik Hizmetleri, Çevre Temizliği ve Denetimi, Eczane Hizmetleri, Eczane Teknikerliği, İnşaat ve Sanayi Boya Uygulama Teknolojisi, Kağıt Teknolojisi, Kağıt ve Kağıt İşleme Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Kuaförlük / Kuaförlük Öğretmenliği, Laboratuvar, Laboratuvar Teknolojisi, Lastik Teknolojisi, Lastik-Plastik, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Metal İşleri, Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Metalürji, Metalurji Malzeme, Mühimmat ve Mühimmat Tahrip, Petrokimya, Plastik Teknolojisi, , Rafineri, Rafineri ve Petro-Kimya, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi, Selüloz ve Kağıt Teknolojisi, Selüloz ve Kağıtçılık, Şeker Teknolojisi, Yalıtım Teknolojisi, Yapı Yalıtım Teknolojisi önlisans programları mezunları Kimya Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Benzer Haberler

20000-30000 Arasındaki Bölümler İçin Kontenjan Değişim Etkisi

admin

Geomatik Mühendisliği

admin

Başarı Sıralamalarının Değişimi Öngörü Çalışması

admin

2 Yorumlar

afet korkmaz 30 Mart 2019 at 13:39

Aybars Bey gerçekten mükemmel bir meslek tanıtımı olmuş tek elden hepsine ulaşmak çok iyi video seçimide harika tam olarak bölümü anlatıyorlar. Bu tür tanıtımlar sitenizin eksik yönü sanırım yani sayı olarak az umarım bunların sayısı artar. Emeğiniz için binlerce teşekkür.

admin 30 Mart 2019 at 14:43

Afet Öğretmenim bizlerde farkındayız meslek tanıtımlarında zayıf kaldığımızın elimizden geldiğince de bu açığımızı kapatmak istiyoruz ancak her gün farklı bir istek geliyor o yüzden hepsi zaman gerektiren olaylar tercih dönemine dek elimizden geldiğince çoğaltmaya çalışacağız. Tarafsız ve doğru yorumunuz için ben teşekkür ederim sizlerin eleştirileri ile daha iyiye gittiğimizi biliyoruz.ve bu farkındalıkla ilerlemek istiyoruz

Yorum Yap