Genel MESLEK REHBERİ Sayısal Grup Meslekler

Moleküler Biyoloji ve Genetik

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi diploma notunuza göre bunu hesaplamak artık çok kolay

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son  yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer bir çok bilgiye hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünün amacı; her gün değişerek ve yenilenerek ilerleyen bilim ve teknoloji çağına ayak uydurmak için güçlü bir ekip çalışması ruhu ile düşünen, sorgulayan, fikir üreten, araştıran, icat eden, ve etik değerlere saygılı uluslararası nitelikte bilim insanı yetiştirmektedir. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünün açılması, Türkiye’nin bu alandaki bilgi birikimini ve bilim dünyasındaki tanınırlığını arttırmanın yanı sıra, sağlık sektörünün ihtiyacı olan üstün donanımlı insan gücü açığının kapatılmasına da katkı sağlayacaktır. Bölümü benzerlerinden ayıran en önemli fark temel bilim araştırmalarının yanı sıra, klinik uygulamalara da ağırlık verilmesi.  

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Biyoloji, Kimya, Matematik, Organik Kimya, Fizik, Genetik, Moleküler Hücre Biyolojisi, Biyoinformatiğe Giriş, Biyoistatistik, Biyofizik, Moleküler Genetik, Biyoinformatik, Biyoetik, Immünoloji, Biyokimya, Genetik Araştırma derslerden bazıları. 

GEREKEN NİTELİKLER

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, iyi bir fen ve matematik bilgisine sahip, bilimsel araştırma yapmayı seven, sabırlı, çabuk kavrayabilen, açık fikirli, meraklı ve yaratıcı, yeni teknolojilerle barışık, başkaları ile işbirliği yapabilen, etik değerlere saygılı, araştırıcı ve yaratıcı karakterdeki öğrencilerin seçebilecekleri bir bölümdür.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Moleküler Biyolog unvanı.

Mezunlar; yurtiçi ve yurtdışında yüksek lisans yapabilir, araştırmacı ve/veya akademisyen olarak üniversiteler ile araştırma merkezleri gibi tüzel ve özel kuruluşlarda çalışabilir. İlaç ve gıda gibi biyoteknolojiye dayalı üretim ve çalışma yapan sektörlerde araştırma-geliştirme ve kalite kontrol laboratuvarlarında, araştırmacı ve/veya yönetici olarak sağlık, tarım, hayvancılık ve çevre kuruluşlarının araştırma-geliştirme ve uygulama bölümlerinde, genetik hastalıkların tanı ve tedavi merkezleri, tüp bebek merkezleri gibi tıp fakülteleri ve sağlık sektöründe araştırmacı ve/veya yönetici olarak çalışabilirler. 

ZORUNLU STAJI VAR MI ?

Öğrencilerin 3.sınıf sonunda 6 hafta süreli ulusal veya uluslararası üniversitelerde yaz stajı yapması zorunludur. 

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler. 

ÇİFT ANADAL/YANDAL

Psikoloji ve Sağlık Yönetimi bölümlerinde çift anadal ve yandal yapabilirler.

Benzer Haberler

Mühendislik Fakülteleri Kontenjan Değişimleri

admin

Bu Videoyu İzleyin İzlettirin

admin

Uluslararası İlişkiler

admin

Yorum Yap