Eşit Ağırlık Grup Meslekler Genel MESLEK REHBERİ

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

KAÇ NET YAPMAM GEREKİR ?

Kendi Diploma Notunuza göre bu hesaplamayı yapmak çok kolay.

TIKLAYIN

TABAN PUAN VE BAŞARI SIRALAMALARI

Son 4 yılın puan ve başarı sıralamaları ve diğer tüm bilgilere hem yazılı hem görsel ulaşmak için

TIKLAYIN

BÖLÜM TANITIMI

 İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, 4 yıllık eğitim programı sürecinde görsel algıya dayalı, yaratıcı ve yaşanabilir iç mekanlar tasarlayan, estetik ve fonksiyonu birleştirici çözümler sunan, kullanıcıya konforlu ve yaşam kalitesini arttırıcı çağdaş iç mekanları hazırlayan, yakın çevre tasarımını oluşturabilen, gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış `İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Öğrenciler sanat, teknoloji, tarih, çizim ve tasarım içerikli dersler almaktadır. Bu eğitim programının hedefi, öğrencilerin yaratıcı ve özgün tasarımlara imza atmalarını sağlamaktır. Dersler en kaliteli ekipman, teknoloji ve arşiv olanaklarıyla desteklenir; içeriklerine göre sınıflar, stüdyolar veya bilgisayar laboratuarlarında işlenir.

GEREKEN NİTELİKLER

Tasarım ve yaşanılan çevreye ilgi duymak, kendini geliştirmek için çok çalışmak bölümde okumak için faydalı yaklaşımlardır.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

İç  Mimarlık ve Çevre Tasarımı diploması almaktadırlar.

Mezunlar, mekanların yaşam kalitesini, insanların sağlık, estetik, beğeni ve konforunu üst düzeye taşıyabilen iç mimarlar ve tasarımcılardır. Bu nitelikleriyle iç mimarlık ve mimarlık bürolarının, kamu kurumlarının, inşaat şirketlerinin, malzeme ve mobilya üreticilerinin, medya ve reklam dünyasının çalışmak istediği kişiler olarak kariyer haritalarını çizer veya kendi bürolarını kurabilirler. Geleceğin akademisyenleri olmayı seçen mezunlar ise Türkiye ve yurtdışındaki seçkin kurumların yüksek lisans ve doktora programlarında öncelikle tercih edilirler.

ZORUNLU STAJI VAR MI ?

Öğrencilerin 2. ve 3. sınıfların sonunda 1 aylık zorunlu staj yapmaları gerekmektedir.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Değişken olarak Erasmus programları üniversitelerle değişim programları bulunmaktadır.

ÇİFT ANADAL /YANDAL

İktisat, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Psikoloji, Tarih, Amerikan Kültür ve Edebiyatı, Arkeoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Fizik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Müzik Yorumculuk, Yiyecek ve İçecek Yönetimi, Grafik Tasarım ve Tiyatro. Üniversitenin belirlediği tüm bölümlerde yandal yapabilirler.

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

DGS Kılavuzu’na göre Bina Koruma ve Yenileme, Dekor Tasarımı, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Duvar Süsleme Sanatları, Eser Koruma, İç MekanKoruma ve Yenileme, İç Mekan Tasarımı, Mimari Dekoratif Sanatlar, Mimari Dekorasyon, Mimari Restorasyon, Mobilya ve Dekorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sahne Tasarımı, Sahne ve Dekor Tasarımı önlisans programları mezunları İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı lisans programına dikey geçiş yapabilir.

Benzer Haberler

2019 Yaklaşık Sıralamalar

admin

Verimli ve Etkin Çalışma Sanıldığı Gibi Zor Değil

admin

Kontenjan Değişimlerinin Sayısal Bölümlere Etkisi

admin

Yorum Yap