Genel REHBERLİK Rehberlik Yazıları

Deneme Sınavlarını Nasıl Analiz Etmeliyim ?

Deneme Sınavları pek çok öğrencimiz tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Peki ne anlama gelmektedir denemeler. Deneme sınavı , sizlerin gerekli çalışmaları yaptığınız konuların ne derece öğrenildiğini veya öğrenilmediğini analiz ettiğiniz , eksikliğiniz olan konuların tespiti ve onlar üstüne yapılması gereken çalışma programını belirleyen soru çözümüdür.

Yani TYT den örneklersek 165 dakika boyunca kafanızı kitapçığa gömüp yazıp silip tekrar sorularla savaşarak sonucunda 3-5 arkadaşınızdan fazla puan alıp böbürleneceğiniz bir olgu değildir deneme sınavları. Çünkü mantıken düşününce hepinizin birer hedefi var ve bu hazırlık sürecinde hedefinize gitmek için kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir işte bu yüzden yarıştığınız kişiler aslında arkadaşlarınız değil kendinizsiniz 😉

Peki nasıl bakmalı ne yapmalıyım deneme sınavlarına diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Gayet basit. Deneme sonuçlarınızı kontrol ederken bir çoğunuz doğrulara kocaman hem de fosforlu kalemlerle tik atar yanlışlara ise ufacık bir eksi veya soru işareti koyarsınız. Aslında tam tersidir doğru olan yanlış cevaplarınızı kocaman dikkat çekici olarak işaretleyin ki eksikleriniz ve hatalarınızla yüzleşin. Bizim işimiz doğrularla değil o konuları zaten biliyorsun mühim olan eksik olduğunuz konuları tespit. Yanlış cevabını işaretlerken korkma kocaman işaretle sadece ona bak doğru yaptığın sorulara değil. Elbette bunu yaparken Ben bunu biliyordum işlem hatası yapmışım dikkatim dağılmış yanlış işaretlemişim yanlış okumuşum gibi ufak yalanlarla kendini kandırma. O konuda eksiğin var demek ki kabul et.

 

Bu konuda sizlere tavsiyem bizim veya bulduğunuz başka deneme takip çizelgeleri ile ders ders konu konu netlerinizi takibe alın.(bizim deneme takip çizelgelerimiz sitemiz içerisinde mevcut indirebilirsiniz) birde bir defter edinin bu yanlış yaptığınız soruları kesin o deftere yapıştırın. Gerekli konu tekrar çalışmalarının ardından bu defterinize dönün tekrar o soruları çözmeyi deneyin bakalım ne olacak. Ben söyleyeyim kazanan siz olacaksınız ve bu size iyi hissettirecek.

 

Dediğim gibi önemli olan senin yapamadığın sorular. Adı üstünde deneme bu, yani sen kendini deniyorsun. Hedefine ne kadar yakınsın, kaç soru uzaksın bunu görüyorsun korkmayın buna bakarken. Üç beş satır soru ve beş şık korkutmasın seni. Ben eminim ki gerçekten olmasını istersen ve inanırsan başarabilirsiniz. Olmadığında ise , “ben şanssızım, ne istesem olmuyor ,yapamıyorum” demek yerine kendine sor. Ne istedim ve nelerden vazgeçtim. Bu soruyu cevaplandırabildiğin de olduğun yer en başında istediğin yer değilse ve sen gönül rahatlığıyla cevabının arkasındaysan belki de olman gereken yer orasıdır, üzülmeyin bir sınava gireceksiniz ölüm kalım savaşına değil.

 

 

Benzer Haberler

Ekonomi

admin

Enerji Sistemleri Mühendisliği

admin

YKS TM Puan Türü Puan Sıralama Değişimleri

admin

1 Yorum

Dilara Yener 26 Ocak 2019 at 12:20

Hocam çok teşekkürler. Hiç bu açıdan bakmamıştım denemelere sayenizde hatamı anlamış oldum bundan sonrakiler farklı olacak adıma

Yorum Yap