Eşit Ağırlık Grup Meslekler Genel MESLEK REHBERİ

Sağlık Yönetimi Tanıtımı

BÖLÜM TANITIMI

Toplumun sağlık statüsünün korunması ve iyileştirilmesi amacıyla, Türkiye sağlık sektöründe özellikle son yıllarda birçok değişiklik yapılmaktadır. Bu değişiklikler neticesinde sağlık sektörü sürekli büyüyen, değişen ve rekabetin arttığı bir sektör haline gelmiştir. Bu gelişme, sektörün sorunlarına daha etkili, daha verimli ve daha yenilikçi çözüm önerileri geliştirebilecek ve hatta sektörü yönlendirebilecek kavramsal, analitik ve teknik bilgi, beceri ve yeteneğe sahip yöneticilere duyulan ihtiyacı artırmıştır. Sağlık Yönetimi Bölümü’nün temel amacı, sağlık sektörünün her kademesinde rol alan tüm kurum ve kuruluşlarda görev alabilecek sağlık yöneticileri ve liderlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır. 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

İşletmeye Giriş, Ekonomi, Genel Muhasebe, Temel Matematik, Hukuka Giriş, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgisayar, İşletme Yönetimi ve Organizasyonu, İşletme Matematiği, Temel Sağlık Bilgisi ve Tıbbi Terminoloji, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Sağlık İşletmelerinde Maliyet Muhasebesi, İstatistik, Sağlık Hizmetlerinde Lojistik Yönetimi, Sağlık Hizmetlerinde Uygulama, Sağlık Sigortacılığı ve Ödeme Modelleri, Sağlık İşletmelerinde Yönetim Muhasebesi, Sağlık Hizmetlerinde Bilgi Sistemleri, Sağlık Hizmetlerinde Araştırma Yöntemleri, Sağlık Hukuku, Sağlık İşletmelerinde Finans Yönetimi, Biyomedikal ve Klinik Mühendislik, Yönetimsel Epidemiyoloji, Sağlık İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi, Sağlık Hizmetlerinde Uygulama, Sosyal Psikoloji, Sağlık Sosyolojisi, Sağlık Politikaları, Sağlık İşletmelerinde Örgütsel Davranış, Sağlık Hizmetlerinde Pazarlama, Halk Sağlığı, Sağlık Hizmetlerinde Uygulama, Sağlık Turizmi, Sağlık Hizmetlerinde Proje Yönetimi, Sağlık İşletmelerinde Stratejik Yönetim, Sağlık Hizmetlerinde Kalite Yönetimi, Sağlık İşletmelerinde Halkla İlişkiler ve İletişim, Karşılaştırılmalı Sağlık Sistemleri, Girişimcilik, Sağlıkta Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Sağlık İşletmelerinde Örgüt Geliştirme, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Sağlık Hizmetlerinde Ekonomik Değerlendirme Yöntemleri, Sağlık Hizmetlerinde Uygulama

GEREKEN NİTELİKLER

Sağlık Yönetimi bölümünde okuyacak öğrencilerin iletişim ve liderlik becerileri gelişmiş olmalı, alanı ile ilgili yenilikleri izlemeli, bu yeniliklere uyum sağlayabilmelidir. Sağlık sektörünü iyi tanımalı, ülke şartlarını ve dünyada sağlık alanında yaşanan gelişmeleri takip etmeli ve girişimci olmalıdır. Kişilerin ve toplumun sağlığını önemsemeli ve bunu işine yansıtmalıdır. Üniversite sınavlarından da LYS’de TM puanında yeterli puanı almaları gerekiyor.  

ÇALIŞMA ALANLARI

Sağlık Yöneticisi olarak çalışma alanları;
• Hastaneler (Özel ve kamu hastaneleri)
• Sağlık Bakanlığı merkez ve bağlı kurumları
• Üniversiteler ve Araştırma kurumları
• Rehabilitasyon Merkezleri
• Evde Bakım Hizmeti Veren Kuruluşlar
• Danışmanlık Firmaları 
• Sağlık Sigorta Firmaları 
• İlaç ve Tıbbi Malzeme Firmaları

ZORUNLU STAJI VARMI ?

3. sınıfta haftada 1 gün staj
3. sınıf sonunda 20 işgünü yaz stajı
4. sınıf içerisinde haftada 24 saatlik dönem içi staj

Erasmus / Farabi / Mevlana

Öğrenci değişim programlarına katılabilirler. 

BİTİRME SINAVI VARMI ?

Özel sektörde işe hemen başlayabiliyorlar, Kamu kuruluşları için KPSS şartı aranır.

Benzer Haberler

Matematik Dersine Nasıl Çalışmalıyım ?

admin

Psikoloji Tanıtımı

admin

2018-2019 Kontenjan Kıyaslaması

admin

1 Yorum

ahmet güleç 8 Ocak 2019 at 17:06

ellerinize sağlık bir bölüm tanıtımı anca bu kadar olurdu.Hangi noktayı merak ettiysem cevabı buldum

Yorum Yap