Genel MESLEK REHBERİ Sayısal Grup Meslekler

Mimarlık Bölüm Tanıtımı

BÖLÜM TANITIMI

Mimarlık mesleği insanlık tarihinin en eski meslekleri arasında sayılır, çünkü yaşamın geçtiği her tür tasarlanmış çevrenin üretimiyle ilgilidir. Mimarlığın değişmez tanımı, Romalı mimar Vitruvius’un “sağlamlık, kullanışlılık, güzellik” (firmitas, commoditas, venustas) olarak dile getirdiği üç amacı içerir. Bu tanıma göre mimarlık; kullanım güvenliğine sahip, işlevine uygun, rahatlık koşullarını sağlayan ve insana yaşama zevki ve yücelik duygusu aşılayan (kısaca sağlam, kullanışlı, güzel) mekanların yaratılmasını hedefler. Bir yapıyı ‘mimari eser’ yapan, insan yerleşmelerini kente/şehre dönüştüren işte bu üç koşulun birlikte yerine gelmesidir. Bu üç koşul mimarlığın bilim, teknoloji ve sanat alanlarıyla eş dereceli bağlantısını da göstermektedir. Bilim, teknoloji ve sanat alanlarını buluşturan bir disiplin oluşu nedeniyle çok yönlü birikime sahip olmayı gerektiren mimarlığın, doğal olarak eğitimi de özenli bir ortam gerektirir. Fen alanında üstün başarılı öğrencilerin alındığı mimarlık okulları, bilim formasyonu ile sanat disiplini ve kültürünü bütünleştiren farklı bir eğitim kurgusu ve ortamına sahiptir.

Donanımlı, kendine güveni olan, araştırma yapmasını bilen, kaynaklara hakim ve soyutlama becerisine sahip mimarlık mezunları, gerek iş gerekse akademi dünyasında aranan elemanlardır. 

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Temel Tasarım, Grafik Anlatım, Mimarlığa Giriş, Matematik I,  İngilizce I, Bilişim Kuramları ve Uygulamaya Giriş, Türkçe,  Yapı ve Topoğrafya Yaz Stajı, Mimari Tasarımı,  Mimarlık Tarihi, Statik ve Malzeme Mekaniği,  Malzeme ve Yapı Bileşenleri, Peyzaj Tasarımı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Strüktürlerin Davranış ve Analizi, Yapı ve Kaplama Malzemeleri, Çevresel Tasarım, Yapı Şantiyesi Kazı Yaz Stajı, Strüktürel Tasarım, Detay İlkeleri, Kent Planl. ve Kentsel Tasr. İlkeleri, Binalarda Çevresel Sistemler, Mimari  Boro Kazı Yaz Stajı, Restorasyon ve Koruma İlkeleri, Mesleki Uygulama

GEREKEN NİTELİKLER

Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

 Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. 

Mimarlık mezunları, kamu ve özel sektörün projelendirme ve inşaat birimlerinde tasarımcı, kontrolör ve uygulamacı olarak görev alabilir, ya da kendi iş yerlerini kurarak kamu ve özel sektör projelerini yürütebilirler. Tasarım mesleklerine özgü bir diğer olanak ise, ulusal ve uluslararası proje yarışmalarıdır. Her yarışmada, uygulanacak projenin seçimine yönelik birincilik ödülünün yanı sıra nitelikli projelere ödüller verilmesi, tasarımcılara yeni iş olanakları yaratır. Mimarlık mesleği verdiği hizmet ile insani, toplumsal ve kültürel değerler yaratmaya yönelik çok yönlü bir meslektir. Mimarlık Bölümü, Avrupa Mimarlık Eğitimi Derneği (EAAE) ve Uluslararası Bina ve Yapı Araştırma-Geliştirme Konseyi (CIB) üyesidir.

ZORUNLU STAJI VAR MI ?

Eğitim süresince her yaz yapılan stajlar, öğrencilerin arazide, yapı şantiyelerinde ve mimari bürolarda yapı uygulaması ve meslek pratiği ile tanışmalarını sağlamaktadır. Akademik dönemler içinde edinilmesi mümkün olmayan mesleki deneyimlerin kazanıldığı stajlar, eğitimi bütünleyen önemli öğretim süreçleridir. 3 sene boyunca, her yaz 48 işgünü staj yapma zorunluluğu vardır.

Erasmus / Farabi / Mevlana

Erasmus değişim programı kapsamında öğrencilerine geniş bir okul tercih listesi sunmaktadır. Mimarlık Bölümünün Avrupadaki diğer mimarlık okullar ile olan uluslararası bağları, Erasmus değişim programı kapsamındaki öğrencilere avantaj sağlamaktadır.

ÇİFT ANADAL / YANDAL

İnşaat Mühendisliği, Geoteknik, Yapı Analizi Tasarımı, Endüsti Ürünleri Tasarımı, ve Şehir Bölge Planlama, Felsefe, Fesefe Tarihi, ve Mantık ve Bilim Felsefesi Bölümlerinde yandal programlarına kayıt olabilirler.

DGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR MU ?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci almıyor.

Benzer Haberler

2019 TYT De 1 Soru Kaç Puan Getirdi ?

admin

2019 YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

admin

LGS 2019 Yüzdelik Dilimlerdeki Öğrenci Sayıları (İl Bazında)

admin

Yorum Yap